indeks (dizin) danışmanlığı

Uluslararası görünürlük ve ölçümlenebilirlik için indeks danışmanlığı

Derginiz için indeks ve veri tabanı başvurusu, içerik takibi ve atıf dizinlerindeki durum raporlaması hizmetlerimizi inceleyin.

Teklif Al
Akdema Hizmetler İndeks (Dizin) Danışmanlığı Görseli

İndeks (Dizin) nedir?

İndeks bir amaç için bir araya getirilen ögeler listesi olarak tanımlanır (ayrıca bibliyografik dizinler veya veri tabanları olarak da adlandırılır). Ulusal ve uluslararası ölçekte, genel ve belirli bir alana, konuya veya yayın türüne özgü çok sayıda dizin ve veri tabanı bulunmaktadır. Akademik dergilerin görünürlüğünde ve ölçümlenebilirliğinde dizinler ve veri tabanları önemli bir yer tutmaktadır.

Neden önemlidir?

Akademik dergilerin indekslerde veya veri tabanlarında yer alması;

  • görünürlüğünü,
  • ölçümlenebilirliğini,
  • güvenirliğini,
  • tanınırlığını,
  • hedef kitlesine erişme oranının artmasını,
  • alanına sağladığı katkının belirlenmesini,
  • akademik kariyer gelişimini,
  • uluslararasılaşmasını sağlar.
İndeks (Dizin) nedir?

Nasıl yapıyoruz?

Başvuru

Başvuru

Derginizin yer alabileceği dizin ve veri tabanlarını araştırarak gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi için sizi yönlendiriyoruz. Gerekliliklerin yerine getirilmesinin ardından derginizin dizin ve veri tabanı başvuru süreçlerini sizin adınıza yürütüyoruz.

Takip ve Güncelleme

Takip ve Güncelleme

Derginizin yer aldığı dizin ve veri tabanlarındaki içeriğinizin güncel, doğru ve eksiksiz bir şekilde yer almasını sağlıyoruz.

Raporlama

Raporlama

Derginizin yer aldığı bibliyografik dizinlerdeki (Web of Science ve Scopus) mevcut durumunu periyodik olarak raporluyoruz. Bu raporlar aracılığıyla derginizin ve makalelerinizin; yıllara göre atıf durumlarını, atıf aldığı diğer yayınları, atıf aldığı ülkeleri, h-index değerini, kendi kategorisindeki sıralamasını ve etki faktörü ölçümlerini sunuyoruz.

Nasıl yapıyoruz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Derginizin indeks ve veri tabanı başvurusu, içerik güncelleme ve takip süreçleri ile atıf dizinlerindeki mevcut durum raporlaması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim